Barcode Br.43

Драги читатели , соработници и огласувачи. Кога пред седум години го започнував печатеното издание на Бар Код знаев дека претстои период на успех и многу позитивна енергија.
image

Гастрономскиот исток и неговото влијание на современите кујни

image
Малку земји и региони во светот можат да се пофалат со својата автентична и автохтона кујна, ...
Повеќе

Фенг Шуи применет во угостителските објекти

image
Ако сметате дека на менито во својот локал е доволно да имате пијалоци и храна, прочитајте го текстот подолу, затоа што говори за најважниот зачин за вашиот успех,...
Повеќе

Стилови на послужување храна

image
Ако не сте навлегле подетално во оваа тема или посебно не сте се заинтересирале, сигурно никогаш нема да се сетите дека има повеќе од два вида сервирање на храна...
Повеќе

Шанкерот е вашиот најдобар пријател

image
Да не се лажеме. Сите сакаме да одиме во ,,кафани’’ (кафичи, кафулиња, кафеа, кафани, кафеани, биртии, ресторани, ресторан-барови, барови, пабови, клубови, дискотеки). ...
Повеќе

ДЕВЕДЕСЕТИТЕ...

image
Ако јас се прашувам (а во случајов се прашувам), најдобро би било деведесетите да ги избришат од нашата колективна меморија. ...
Повеќе

Тhe king of the bar

image
Зборот бармен е еуфемизам за шанкерски професионалец. Овој термин се употребува се повеќе и повеќе, бидејќи има неутрално значење и се однесува и на мажи и на жени. Термините шанкер и шанкерка се исто така во употреба....
Повеќе

ПИВОТО “ИМПРЕСИОНИРА”

image
Бојата, интензитетот на светлоста и формата секогаш се наведуваат како најважните елементи за илустрација на пивото.. Многу слично како и во уметноста. Без оглед на тоа која техника се користи,...
Повеќе

Selfie

image
Портретите кои сами си ги правиме со помош на нашите Смартфони станаа глобален феномен. Дали тие се безопасен хир или знак дека расте нарцизмот на западното општество кон кое постојано копнееме? ...
Повеќе

Во земјата на шампањот

image
Септември е при крајот, време е за жнеење, а повеќе од 100,000 привремени работници само што пристигнаа во регионот Шампањ да берат грозје. На станицата Епернеј има празничен дух. ...
Повеќе

Pокерски настроен хипи-готвач и светски патник

image
Во време кога секој некој патува во странство и му текнува да сними клип за локалната храна во земјата која ја посетил, кога рецепти за егзотични јадења се појавуаат на секој чекор,...
Повеќе

Св. Валенфун

image
Јас ја сакам зимата во Скопје. Во зима има многу неработни денови, многу празници и најголемиот празник мојот роденден. Се уште се радувам на поклони и ич не ме мава депре што стареам. Животот е убав....
Повеќе

Тип на гости и методи на работа со истите

image
Работата во угостителството е една од најдинамичните и најинтересните работи. Секој ден е нова историја и нова лекција со која доколку сакаме може да научиме многу за луѓето, нивните карактери,...
Повеќе

Музика и храна – поблиски една до друга отколку што се чини на прва

image
Можеби за некого овие два збора навидум немаат никаква релација поставени еден до друг; можеби за тие како мене овие два поими и те како кројат симболички однос и заемно не се исклучуваат,...
Повеќе

Macarons

image
Можеби името ќе ве збуни и ќе си помислите дека сакам да пишувам за италијанска паста. Всушност овој текст е за малите колачиња кои се нарекуваат Макарони (Macarons), ...
Повеќе

КОНЦЕПТ БАРОВИ

image
Стилот на излегување е избор на начин на живот. Изборот дали ќе седите пред кооперација и ќе пиете sидарско пиво со маалските,...
Повеќе

Храна според астролошки знак

image
За мене темата хороскоп е една од подосадните. Не дека јас ја занемарувам астролошката емпирика на оваа значајна област,...
Повеќе

Внимавај што ќе помислиш, можеби ќе го изедеш!

image
Можете да го јадете најздравиот оброк, но ако тој е проследен или му претходат токсични мисли, ...
Повеќе

Најдобар угостителски објект меѓу најдобрите 2013

image
Изборот за Најдобар угостителски објект Традиционално се одржува 6-та година . ...
Повеќе

Зошто вината имаат различен мирис?

image
За да се опише миризливоста на виното се употребуваат различни термини. Најосновниот термин е арома ...
Повеќе

Шефе вас најсреќна да ви е!!!!

image
Многу сакам предновогодишни забави, собиранки, афтер уорк парти и останати собирања овој период. ...
Повеќе

Среќна нова руска салата

image
Парови и друштва со парови. Најхорор варијантата за Нова Година, бетер од тоа да немаш интернет за Нова Година или струја....
Повеќе

Breakfast at the Bridge

image
Не знам дали во своето неколку годишно постоење, ова списание се занимавало со феноменот на гладот во нашата средина. ...
Повеќе

Како на филм

image
А што со храната во филмовите? Николина Стојановска ...
Повеќе

Oпшта култура

image
Готвење е чин на трансформација на прехрамбени состојки во јадење....
Повеќе

Man’s Style

image
Златна Зора и Пурпурен Залез- Буцо Муча ...
Повеќе

Колку чини едно излегување?! Или- Зошто не останале пари за зимница и оваа година?

image
Како и секој голем нереализиран писател на кого мудрите мисли му завршиле на статус на Фејсбук или евентуално во некој локален часопис, ќе појдам од себе! ...
Повеќе

How not to live

image
Шардоне од Ризлинг-Ina Mnogu Fina ...
Повеќе

Рибник за скара

image
Ова лето во Скопје и не беше така неиздржливо жешко. Ете се отвори и Аква паркот каде луѓето пристигнуваа опремени како за еднодневен излет на Тиквешко езеро со сендвичи и храна. ...
Повеќе