Почетна | Списание
first back 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 next last вкупно: 207 | се прикажуваат: 101 - 110

Списание

image

А НА ВРАТА СТОИ... ХОСТ – ЕСА

Уживањето или задоволството во рестораните и кафе-баровите не го вклучува само квалитетот на храната и пијалаците како и нивото на услугата која ја добивате од келнерот туку и еден друг,
Повеќе

Кафе дилема:Со шеќер или без шеќер?

image
За пуристите (од италијански „пуро” што значи чисто),количината на шеќерот со кој се засладува еспресото е обратно пропорционална на квалитетот на кафето.Ако е точно дека високо квалитетно еспресо може да се вкусува без шеќер,средно квалитетното да биде малку засладено...
Повеќе

30 нешта кои не смеете да ги заборавите пред да отворите сопствен локал

image
Иако многу пати до сега, од различни агли сме ги опишувале чекорите за отворање на сопствен бар/ ресторан, никогаш не е одвишок уште еднаш да ве потсетиме на чекорите потребни за остварување на вашиот сон да имате сопствен локал. ...
Повеќе

Деликатесен кошмар или грдотијата на убавото

image
Замислете си вечера во елитен ресторан. Таа е блондинка ала Ким Новак во темно син сатен, има три реда јапонски бисери, софистицирана, со педигре и беспрекорни манири. ...
Повеќе

Расположението и храната каква е нивната врска?

image
Тема за која има што да се размислува. Чоколадото дефинитивно не’ прави посреќни, потребно ни е во вистинска физиолошка смисла кога сме на прагот пред некој голем умствен напор, и нормално, ни ги смирува нервите....
Повеќе

Ѕвездено небо

image
Што најправо би ви паднало на памет кога ќе го спомнам Мишелин? Верувам на сите ќе им дојде да кажат – гуми, за кола, автобус, камион. ...
Повеќе

Кафе дилема:Со шеќер или без шеќер?

image
За пуристите (од италијански „puro” што значи чисто),количината на шеќерот со кој се засладува еспресото е обратно пропорционална на квалитетот на кафето....
Повеќе

Пивото и жените - Колку жените знаат за пивото?

image
На светот има повеќе жени отколку мажи. Но, за голема жал на пиварниците, тие се во многу помал број од мажите кои пијат пиво, бидејќи преферираат вино, овошно ароматизирани и слабо алкохолни пијалоци и овошни сокови....
Повеќе

Четврто државно првенство на бармени

image
На 28 Април 2011 се одржа Четвртото Државно Првенство на Бармени и Третиот Натпревар во Флертендинг. Натпреварот беше организиран од Здружението на Бармени на Македонија ...
Повеќе

5 ѕвезди

image
Влегувате во хотел со пет ѕвезди во Македонија и не е ни најмалку сличен на хотелите со пет ѕвезди кои ќе ги видите во Европските земји. ...
Повеќе