Почетна | Списание
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last вкупно: 207 | се прикажуваат: 1 - 10

Списание

image

Гастрономскиот исток и неговото влијание на современите кујни

Малку земји и региони во светот можат да се пофалат со својата автентична и автохтона кујна,
Повеќе

Фенг Шуи применет во угостителските објекти

image
Ако сметате дека на менито во својот локал е доволно да имате пијалоци и храна, прочитајте го текстот подолу, затоа што говори за најважниот зачин за вашиот успех,...
Повеќе

Стилови на послужување храна

image
Ако не сте навлегле подетално во оваа тема или посебно не сте се заинтересирале, сигурно никогаш нема да се сетите дека има повеќе од два вида сервирање на храна...
Повеќе

Шанкерот е вашиот најдобар пријател

image
Да не се лажеме. Сите сакаме да одиме во ,,кафани’’ (кафичи, кафулиња, кафеа, кафани, кафеани, биртии, ресторани, ресторан-барови, барови, пабови, клубови, дискотеки). ...
Повеќе

ДЕВЕДЕСЕТИТЕ...

image
Ако јас се прашувам (а во случајов се прашувам), најдобро би било деведесетите да ги избришат од нашата колективна меморија. ...
Повеќе

Тhe king of the bar

image
Зборот бармен е еуфемизам за шанкерски професионалец. Овој термин се употребува се повеќе и повеќе, бидејќи има неутрално значење и се однесува и на мажи и на жени. Термините шанкер и шанкерка се исто така во употреба....
Повеќе

ПИВОТО “ИМПРЕСИОНИРА”

image
Бојата, интензитетот на светлоста и формата секогаш се наведуваат како најважните елементи за илустрација на пивото.. Многу слично како и во уметноста. Без оглед на тоа која техника се користи,...
Повеќе

Selfie

image
Портретите кои сами си ги правиме со помош на нашите Смартфони станаа глобален феномен. Дали тие се безопасен хир или знак дека расте нарцизмот на западното општество кон кое постојано копнееме? ...
Повеќе

Во земјата на шампањот

image
Септември е при крајот, време е за жнеење, а повеќе од 100,000 привремени работници само што пристигнаа во регионот Шампањ да берат грозје. На станицата Епернеј има празничен дух. ...
Повеќе

Pокерски настроен хипи-готвач и светски патник

image
Во време кога секој некој патува во странство и му текнува да сними клип за локалната храна во земјата која ја посетил, кога рецепти за егзотични јадења се појавуаат на секој чекор,...
Повеќе