Почетна | Списание
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last вкупно: 207 | се прикажуваат: 51 - 60

Списание

image

Човек на човек му е келнер!

Декември. Пушиме надвор и има ху. Јас најчесто имам и бронхитис. Ама не ми смета мене, неее, само малку ме потсеќа на оние што пијат пред бакалниче, со таа разлика што јас се дотерувам. Мене обично ништо не ми смета, јас не сум од онаа категорија гости „Леле пак оваа“.
Повеќе

Познати изјави за алкохолот

image
Алкохолот бил придружник на многу познати личности, особено на уметниците. Голем број писатели, сликари и поети со алкохолот се обидувале да ги разбудат или скротат своите емоции, без кои пак, од друга страна, не би биле тоа што биле. ...
Повеќе

Здравица за келнерите

image
Кафеански созреав пред време. Или, како искуен скаут ме врбуваше Келнерот, оти со неговото богато искуство веднаш, уште како пионер/кадет, ме препознал дека сум талентиран за иден првотимец... И рахметли Келнерот, Бог да го прости, не згреши(л). ...
Повеќе

Најискрените новогодишни желби

image
Драги читателки и читатели,Отворено да си направиме муабет за новогодишните желби. На прагот на секоја Нова Година, после една длабока интроспекција за тоа кој сте, каков сте и што мајка барате овде, отворате тефтер и смислувате една цела листа на работи ...
Повеќе

Божиќ, според Емили

image
Како што се палат новогодишните светилки, излозите се бојат со златно и црвено, насекаде се слуша онаа пискавата “All I want for Christmas is you”, декемвриската магла се меша со мирис на костени и топло чоколадо, правопропорционално со цел овој божиќен муд, ...
Повеќе

Бифе ’Носталгија’

image
Боемштината е начин на живот. Со стил. Со исаф за се. Нешто што никако не може да се одглуми во неколкучасовен престој во кафеана, додека се бистри политика&спорт, се озборуваат сопругите и бескрупулозно се лаже за успесите во вонбрачните секс-излети... ...
Повеќе

Mојот град

image
Ноември. Веќе четврта година од зимска гардероба обновувам само чизми и капут бидејќи излагам пред кафичи. Бев многу гласна околу законот против пушење ама сега сфатив дека стварно е подобро вака. Полесно ги анализираш луѓето: што готват најчесто, дали биле во кафана пред тоа,...
Повеќе

Антички македонци

image
Поимот Антички Македонци за прв пат го слушнав пред 37 години на часот по историја во моето училиште. Строгата и посветена наставничка по историја со занес ни раскажуваше за воените и освојувачките подвизи на кралевите од Пела, ...
Повеќе

Да се биде боем...

image
Во овој број, во пресрет на многубројните празници што ни ги топлат и разубавуваат зимските денови ќе зборуваме за боемството. Станува збор за категорија активности кои не секогаш се позитивно квалификувани, за активности против кои мајките предупредуваат, ...
Повеќе

Каков е влезот во вашиот омилен локал?

image
Ако пред вас има три ресторани еден до друг, а од претходно не ви се познати што нудат и колку се добри, во кој од нив ќе влезете? Веројатно во оној кој најмногу ќе ве привлече со својот влез! Влезот во бар или ресторан ...
Повеќе